Pierwszy taki Leon. Z wtyczką do gniazdka i bez logo Seata

 

Pierwszy taki Leon. Z wtyczką do gniazdka i bez logo Seata

Cupra Leon ST to nowe wcielenie bestsellera Seata. Usportowiony wariant kombi występuje z logo wydzielonej submarki Cupra, a nie ze znaczkiem Seata. To również pierwsza odsłona tego modelu z napędem hybrydowym plug-in.

Cupra Leon ST. Najbardziej sportowe kombi Seata

Seat Leon ma już ponad 20 lat - zadebiutował w 1999 roku, jako hiszpańska odpowiedź na Audi A3 i Volkswagena Golfa IV, z którymi dzielił płytę podłogową. To najlepiej sprzedający się model Seata - obecnie sprzedawana jest już czwarta generacja Leona. Od początku dostępny był także w wariancie wyposażenia Cupra, oznaczającym usportowiony charakter.

Teraz po raz pierwszy jednak pojawia się jako Cupra Leon - po tym, jak sportowa dywizja Seata stała się oddzielną marką. Cupra poszerza swoje portfolio modeli - od Cupry Ateca, przez Cuprę Formentor, Cuprę Leona po - mającą zadebiutować w tym roku - Cuprę Tavascan. W ubiegłym tygodniu w Warszawie otwarto dopiero trzeci na świecie butikowy concept store - Cupra Studio.

Cupra Leon występuje jako hatchback i jako sportowe kombi (Sportstourer, ST). Testowany samochód do drugi wariant nadwozia. Cupra Leon ST mierzy ponad 465 cm długości, prawie 180 cm szerokości, ponad 143 cm wysokości. Rozstaw osi ma 268 cm. Bagażnik ma 470 l pojemności (150 l mniej niż w przypadku konwencjonalnego napędu) a po złożeniu tylnej kanapy - 1450 l.

Ceny katalogowe modelu Cupra Leon w Polsce rozpoczynają się od 155 900 zł, a Cupra Leon ST - od 159 500 zł.

Cupra Leon ST. Ekonomia i osiągi hybrydy plug-in

Cupra Leon ST korzysta z mocy systemowej 245 KM, uzyskiwanej dzięki czterocylindrowemu doładowanemu silnikowi benzynowemu 1.4 o mocy 150 KM i jednostce elektrycznej generującej 115 KM. Współpracuje z 6-biegową skrzynią automatyczną i napędem na przednią oś. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 7 sekund, a maksymalna prędkość to 225 km/h.

Baterie mają pojemność 13 kWh, co - według producenta - pozwala na pokonanie maksymalnie 52 km wyłącznie w trybie elektrycznym. Katalogowe średnie zużycie paliwa w cyklu mieszanym wg WLTP to 1,4 l/100 km. Zbiornik paliwa mieści 40 litrów benzyny.

W trakcie testu średnie zużycie wyniosło 6,4 l/100 km. Ale dopóki energia w bateriach na to pozwala, można jednak realnie jeździć z wynikiem 0,0 l/100 km. Hybryda plug-in to rozwiązanie przede wszystkim do miasta, na codzienne dojazdy między pracą i domem, czyli podróże od gniazdka do gniazdka. Bo kluczem do prawdziwie efektywnego wykorzystania potencjału hybrydy plug-in jest jej ładowanie tak często, jak to tylko możliwe.

Gdy pokonujemy więcej kilometrów i energia w bateriach wyczerpuje się, nie ma ucieczki od rosnącego zużycia paliwa. Pierwszy odcinek miejski długości 35 km, pokonany najpierw na prądzie, a później już z wykorzystaniem silnika spalinowego, zakończył się wynikiem 2,0 l/100 km. Komputer pokładowy niejednokrotnie pokazywał też wyniki bliższe 9-10 l/100 km, choć przy "normalnej" jeździe w mieście i okolicach realny i powtarzalny jest wynik na poziomie 6-7 l/100 km. To dlatego, że w hybrydzie plug-in nawet po rozładowaniu baterii, silnik elektryczny jest wykorzystywany nadal, jak w klasycznej hybrydzie.

Cupra Leon ST. Wrażenia z jazdy

Cupra Leon ST to kokpit znany z "cywilnego" Seata Leona i pokrewnych mu modeli, takich jak Volkswagen Golf czy Skoda Octavia. Na pochwałę zasługuje wyważone połączenie dotykowego i analogowego sterowania funkcjami. O ile nie znajdziemy tu pokrętła ani przycisku do regulacji temperatury, to gładzik pod ekranem multimediów spełnia to zadanie bardzo dobrze, intuicyjnie i nieinwazyjnie. Zmiana temperatury we wnętrzu nie wymaga odrywania się od drogi i przeklikiwania przez funkcje menu.

Listwy LED na desce rozdzielczej i drzwiach to nie tylko efektowne oświetlenie ambientowe, ale w drzwiach pełnią też funkcję ostrzegania o pojeździe w martwym polu.

Realny zasięg jazdy zeroemisyjnej w trakcie testu w warunkach zimowych (choć jeszcze przed mrozami) był bliższy 30 km niż katalogowym 52. Zależy to jednak od warunków pogodowych, przekładających się na pracę klimatyzacji bądź ogrzewania, i stylu jazdy.

245 KM to nie jest największa moc, jaką dotychczas oferował Seat Leon spod znaku "Cupra". Bo jeszcze nie tak dawno temu, model ten poprzedniej generacji w najmocniejszym wariancie dysponował prawdziwymi 300 KM pod maską. Nowa Cupra Leon ST nie jest samochodem sportowym, ale oferuje satysfakcjonującą dynamikę jazdy i dobre właściwości jezdne. Jej prowadzenie jest przyjemne, a elektronicznie podrasowany dźwięk silnika w trybie Cupra brzmi całkiem naturalnie i jest miły dla ucha.

Do tego mamy adaptacyjne zawieszenie DCC, pozwalające wybrać bardziej komfortowe, tłumiące nierówności nastawy, albo usztywnić je, by poruszać się bardziej dynamicznie. Układ kierowniczy jest precyzyjny i pomaga w panowaniu nad samochodem.

W czasach gdy dla producentów samochodów, poza pewnymi wyjątkami, ważniejsze staje się obniżanie emisji dwutlenku węgla niż podwyższanie mocy, pojemności silnika i osiągów, Cupra Leon ST w wariancie hybrydowym plug-in, stanowi udany kompromis. Łączy sportowy design, wygodę podróżowania, praktyczność bagażnika, z niższym zużyciem paliwa w mieście i bardziej sportową dynamiką. Jednak nic straconego dla tych, którzy tęsknią za większą mocą. W 2021 r. Cupra Leon ST będzie dostępny w jeszcze jednym wariancie hybrydowym plug-in, zapewniającym 310 KM.

Comments