Co znaczy ten ból?

 

Co znaczy ten ból?

Myślisz, że pękająca głowa czy reagujący skurczami żołądek sygnalizują coś poważnego? Zazwyczaj tak nie jest i można sobie poradzić z bólem domowymi sposobami. Jednak czasami warto skonsultować się z lekarzem i zrobić badania.

Ból głowy

Gdy towarzyszą mu zawroty głowy, światłowstręt i wymioty, to najczęściej objaw migreny. Jeśli jednak ból pojawia się codziennie wieczorem, przyczyną mogą być długie godziny spędzone za biurkiem czy kierownicą. Gdy się garbisz i pochylasz zanadto głowę, kręgosłup musi utrzymywać dodatkowo kilka kilogramów więcej. Po całym dniu tych ekstraobowiązków jest zmęczony, co może objawiać się bólem karku i głowy. Jeżeli garbienie staje się nawykiem, często prowadzi do zwyrodnienia kręgów szyjnych.

To poważne? Przy migrenie należy położyć się w cichym miejscu, zasłonić okna i zgasić światło. Na głowę dobrze mieć godzizimny okład, bo niska temperatura obkurcza naczynia krwionośne i koi ból. Na koniec warto wziąć ciepłą kąpiel lub prysznic, by rozluźnić napięte mięśnie karku i szyi. Jeżeli za ból głowy odpowiada ucisk mięśni, odpowiednio ustaw fotel w pracy i w samochodzie. Głowa oraz szyja powinny przylegać do oparcia. Co jakiś czas poruszaj głową na boki, a potem do przodu. Takie ćwiczenia odciążają szyjny odcinek kręgosłupa.

Ból brzucha

Jeśli towarzyszą mu też wzdęcia i zaparcia, to zwykle objaw niestrawności. Jednak ból brzucha może być wywołany także przez stres. Coraz więcej osób skarży się na silne skurcze spowodowane negatywnymi emocjami. Lekarze przekonują, by po czterdziestych urodzinach zrobić sobie proste badania, które pokazują, co się dzieje w środku organizmu.

To poważne? Warto pójść na usg. brzucha, które pomaga wykryć nieprawidłowości w pracy narządów wewnętrznych, oraz analizy krwi, które sprawdzą stan wątroby. Aby poprawić trawienie, warto też więcej się ruszać. Regularne ćwiczenia pomagają ukoić stres, dlatego rozprawią się ze skurczami lepiej niż tabletka przeciwbólowa.

Ból piersi

Zwykle skarżymy się na ból piersi przed miesiączką. Wtedy biust staje się obrzmiały, bardziej tkliwy. Winę za to ponoszą hormony płciowe. Niektóre kobiety mogą odczuwać ból piersi także w trakcie owulacji. Jednak nadmierna wrażliwość bywa też sygnałem pojawienia się niebezpiecznego guzka. Przyczyną bólu piersi może być także źle dobrany, np. za ciasny, biustonosz.

To poważne? Przed miesiączką przykładaj do piersi chłodne kompresy. W tym czasie nie pij kawy i herbaty, bo kofeina może potęgować nieprzyjemne objawy. Kup więc biustonosz, który dobierze brafitterka. Jeżeli jednak ból nie przechodzi, idź do lekarza, który skieruje cię na dodatkowe badania.

Ból łydek i kostek

Gdy po całym dniu bolą nogi, a na łydkach pojawiają się siniaki lub pajączki, to znak, że w przyszłości możesz mieć także żylaki. Obrzęk na łydkach sygnalizuje zastój krwi. Kiedy puchnie tylko jedna noga, może to być oznaką zakrzepicy, groźnej choroby, która nieleczona prowadzi do zatoru tętnicy płucnej i śmierci. Nabrzmiałe łydki mają też osoby z nadciśnieniem, otyłe i kobiety w ciąży: wtedy również pojawiają się kłopoty z krążeniem.

To poważne? Po kąpieli zrób masaż, który poprawi krążenie. Ściśnij udo powyżej kolana obiema dłońmi i przesuwaj ręce w górę. Na koniec wymasuj całe nogi okrężnymi ruchami i posmaruj je maścią z wyciągiem z kasztanowca, działającą przeciwobrzękowo. Łykaj też tabletki, które poprawiają krążenie, np. z diosminą. Gdy pojawiły się już pajączki, idź do flebologa. Lekarz wykona usg. dopplerowskie nóg, by sprawdzić, czy krew płynie bez zakłóceń. Przy dużych żylakach konieczna jest operacja.

Ból ucha

Często tak objawia się infekcja. Jednak ból ucha może być też spowodowany bardziej prozaicznymi przyczynami, np. dostaniem się wody do ucha czy używaniem patyczków higienicznych. Wtedy błona śluzowa w uchu jest podrażniona, puchnie i boli.

To poważne? Jeżeli ból nie przechodzi w ciągu trzech dni, idź do lekarza. Nie zawsze infekcję leczy się antybiotykami, podania tych leków wymaga ostre zapalenie ucha, które daje silne objawy.

Ból pleców

Zwłaszcza po długim siedzeniu zwykle sygnalizuje początek dyskopatii. Wtedy choruje tzw. krążek międzykręgowy, nazywany dyskiem. To rodzaj poduszeczki między kręgami. Każdy dysk wypełniony jest tkanką łączną, czyli kolagenem. Dzięki temu ma w sobie dużo wody, jest sprężysty i elastyczny. Dysk jest otoczony włóknistym pierścieniem. To on trzyma go na miejscu i nie pozwala mu się przemieszczać. Jednak z czasem w tkance łącznej ubywa wody i dysk powoli zaczyna wysychać. Najczęściej pojawia się dyskopatia lędźwiowa lub szyjna. Może zatrzymać się tylko na początkowym etapie, czyli ograniczyć do bólu pleców. Jednak u niektórych osób krążek zaczyna się przemieszczać. Bywa, że wypada na zewnątrz i tworzy tzw. przepuklinę. Może ona uciskać na nerwy. Wtedy pojawia się intensywny ból kręgosłupa, a czasem również nóg. W takiej sytuacji konieczna bywa operacja.

To poważne? Nie od razu trzeba robić badania. Dopiero gdy ból jest nasilony i pojawia się często, należałoby zrobić rezonans magnetyczny. Potrzebny jest po to, by zobaczyć stan dysków i ustawienie kręgosłupa. Warto też wykonać zwykły rentgen w pozycji stojącej, żeby sprawdzić, czy kręgosłup jest skrzywiony. Czasami kłopot z nim wynika z tego, że mamy problem z biodrami, nieprawidłowo ustawioną miednicę albo nieznacznie krótszą nogę.

Comments